Stránka zrušena.

Přednáška o MBSR a výcviku trenérů v angličtině

Join us on February 16, 2019, from 14:30 – 17:00 hrs to learn more about MBSR and the new MBSR teacher-training program that will be offered near Prague. The first to be offered in the Czech Republic, the program teaches the original 8-week MBSR curriculum as developed by Jon Kabat-Zinn. MBSR has been taught worldwide for over 40 years, and its huge success is supported by a great variety of scientific research.

You are welcome if you wish to learn more about the MBSR program, but also if you think of becoming a teacher. The program will be offered in 2020 in 6 modules over a year-long period. This teacher-training meets the criteria of the Czech Mindfulness Association, as well as those of the Global Integrity Network, recognized by many countries over the world.

Presenters: Lot Heijke and Maria van Balen, two senior Dutch MBSR teachers, who have taught and trained many people in the Netherlands and internationally.

The afternoon program offers a presentation, room for Q&A, as well as mindfulness practice. All welcome.

The venue: FHS, Univerzita Karlova, U kříže 8, Praha 5-Jinonice, building A, 2nd floor, room no. 2080, https://fhs.cuni.cz. 5 minutes walk from metro Jinonice. Parking nearby is possible.

Free entry, voluntary contribution…


Centrum pro mindfulness organizovalo pilotní projekt programu MBSR ve Specializovaném oddělení pro odsouzené s poruchou duševní a poruchou chování a terapeuty Vazební věznice Liberec od 7. září do 2. listopadu 2017. Závěrečná zpráva.


MBSR v Praze, Brně, Českých Budějovicích…
Kurzy probíhají průběžně po naplnění kapacity, můžete se registrovat na stránkách.
Jaroslav Chýle jako první v ČR prošel kompletním výcvikem lektorů přímo u autorů MBSR z Center for Mindfulness na Univerzitě v Massachusetts, USA.
MBSR.CZ


Mindfulness kurzy v Praze
Klasické osmitýdenní mindfulness kurzy, mindfulness v komunikaci a mezilidských vztazích, na všímavosti založená psychoterapie a práce s emocemi.
Lektor: Jan Burian
Více informací na praveted.info/mindfulness


MBSR na Vyšší odborné škole publicistiky
Kurzy probíhají v každém letním semestru, s možností účasti studentů (značná sleva) i externistů. Lektorem je Václav Šmilauer. Více informací http://lessstress.cz